• Komunikat

          • Od poniedziałku, tj. 22.01.2024r., szkoła funkcjonuje normalnie, zgodnie z planem: szatnie są czynne, obiady wydawane na stołówce, wejście główne otwarte.

            dyrektor ZS w Lipuszu

            Barbara Edel

          • Młodzieżowe Słowa Roku 2023

          • Nasi uczniowie brali udział w szkolnym wyborze Młodzieżowego Słowa Roku. Zwycięzcą zostało słowo rel. Zaraz po nim bratku, bambik, sigma, a także odklejka.

            Rel został również zwycięzcą ósmej edycji plebiscytu PWN Młodzieżowego Słowa Roku 2023. W konkursie oddano rekordową ilość ponad 140 tysięcy głosów. Na plebiscytowym podium znalazły się też słowa sigma i oporowo.

            Internauci zdecydowali, że Młodzieżowym Słowem Roku 2023 zostaje rel, które zdobyło 19 tysięcy głosów. Rel jest wyrażeniem aprobaty dla tego, co mówił przedmówca. Dobrze oddaje charakter komunikacji młodzieży – jak pisze w swoim komentarzu Przewodnicząca Jury Anna Wileczek: Młodzieżowe słowo roku 2023 r. jest wyrazem zgody. Dosłownie i metaforycznie. Z jednej strony oznacza aprobatę tego, co mówił przedmówca, z drugiej – obrazuje zgodną współpracę uczestników dialogu. Rel ma też (prawie) wszystkie cechy językowego hitu. Jest światowe, pochodzi od angielskiego relatable ‘możliwy do powiązania z czymś’, jest krótkie, funkcjonuje jako samodzielny skrót umożliwiający szybką i puentującą reakcję komunikacyjną, jest przyjazne, gdyż tworzy atmosferę pozytywności przez oddawanie takich znaczeń jak: „zgadzam się z tobą”, „czuję tak samo”, „potwierdzam”, „racja”, i w końcu – jest bardzo popularne wśród młodzieży.

            Drugie miejsce ze względu na ilość oddanych głosów zdobył wyraz: sigma – popularne określenie osoby niezależnej, pewnej siebie, podziwianej i odnoszącej sukcesy. Na trzecim miejscu znalazło się oporowo, używane jako synonim wyrażenia „do oporu/ w opór”.

            Członkowie kapituły przyznali także Nagrodę Jury dla słowa oddaje, wyróżniającego się w plebiscycie zdominowanym przez zapożyczenia angielskie jako polskie, kreatywne językowo słowo. Wyraz ten oznacza: „coś się opłaca, zwraca włożony wysiłek (niekoniecznie pieniądze)”. Jak dodaje w swoim komentarzu Marek Łaziński: Oddaje w szerszym znaczeniu jest uniwersalnym wyrazem oceny pozytywnej. To, co oddaje, nie musi się opłacać w dosłownym sensie. Wystarczy, że jest „fajne” czy „ma dobry vibe”.

            źródło sjp.pwn.pl oraz www.nck.pl

             

             

             

             

             

          • Kacper Kaszubowski najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Kościerskiego WOPR

          • 3.12.2023r. odbył się Finał Pomorskiej Ligi Ratownictwa Wodnego. Najwyżej sklasyfikowanym zawodnikiem Kościerskiego WOPR okazał się na miejscu trzecim w kategorii Młodzik Starszy - Kacper Kaszubowski, który w klasyfikacji generalnej 2023, w kategorii indywidualnej, zdobył: 3 medale srebrne oraz 3 medale brązowe. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

            Kacper Kaszubowski jest zawodnikiem UKS Manta Kościerzyna, która po raz drugi z rzędu została najlepszym klubem w Polsce, zdobywając 25 336 pkt, co pozwoliło w klasyfikacji rocznej uplasować się na 3 miejscu.

             

          • Z wizytą w Bielawkach

          • Wsparcie dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej w Bielawkach

            Dom Pomocy Społecznej w Bielawkach!

            Szkolne Koło Caritas przy Zespole Szkół w Lipuszu działa bardzo prężnie. We wrześniu spotkaliśmy się z podopiecznymi Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży niepełnosprawnej intelektualnie prowadzony jest przez Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego w Bielawkach, które pomógł zorganizować Pan Andrzej Kreft katecheta Zespołu Szkół w Lipuszu. Spędziliśmy z podopiecznymi bardzo miłe popołudnie grając w piłkę nożną, spacerując po ogrodzie, grając w gry komputerowe, planszowe.

             

          • Tymoteusz Klasa Mistrzem Polski w Ratownictwie Wodnym Młodzików Młodszych

          • Tymoteusz Klasa Mistrzem Polski w Ratownictwie Wodnym Młodzików Młodszych. Uczeń naszej szkoły rewelacyjnie zaprezentował się na Mistrzostwach Polski w Ratownictwie Wodnym Młodzików Młodszych, które odbyły się 18 listopada 2023 roku w Szczecinie. W zawodach wzięło udział ponad stu zawodników z 10 najlepszych klubów w Polsce. Tymoteusz zwyciężył w konkurencji 50m ratowanie manekina, natomiast w pozostałych trzech startach kończył na drugim miejscu, co pozwoliło mu zostać najlepszym zawodnikiem w kategorii wiekowej 9 lat. Warto dodać, że Tymek, także uzyskał dwa medale: srebro indywidualnie i złoto w sztafecie podczas Mistrzostw Polski w Pływaniu Długodystansowym w Płetwach 3 września 2023 roku we Wdzydzach Kiszewskich.

             

          • Mecz Kaszubski!

          • W Święto Niepodległości młodzi Kaszubi z Lipusza pojechali do Ergo Areny w Gdańsku. Tam dołączyli do 5,5 tysiąca dzieci uczących się języka kaszubskiego i kibicowali koszykarskiej drużynie Trefla Gdańsk, który grał z Legią Warszawa.  Taką możliwość dało im uczestnictwo w konkursie plastycznym w ramach akcji "Aktywne Kaszuby" organizowanym przez Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie oraz Stowarzyszenie Trefl Pomorze. Coroczny „Mecz kaszubski”, to dla lipuskich uczniów i opiekunów możliwość promocji naszej szkoły i gminy, bo mamy na nim stoisko Kaszubskiej Olimpiady Sportowej z grami i zabawami, a do zabaw z treflikowymi maskotkami, zawsze zabieramy naszego Remuska. W tym roku dodatkowo nasi uczniowie prezentowali flagę polską i kaszubską, podczas śpiewania hymnów. Było to duże wyróżnienie i przeżycie, bo łącznie na Ergo Arenie było wtedy prawie 8,5 tysiąca kibiców, a dodatkowo mecz był transmitowany przez telewizję Polsat.

          • Zbiórka dla podopiecznych Hospicjum w Kościerzynie

          • Zbiórka dla podopiecznych Hospicjum w Kościerzynie!

            Uczniowie Szkolnego Koła Caritas Zespołu Szkół w Lipuszu udowodnili, że potrafią się zjednoczyć i pomagać tym, którzy w trudnej sytuacji życiowej potrzebują konkretnego wsparcia, codziennych gestów troski i miłości. Zebrano środki, które są niezwykle potrzebne pacjentom Hospicjum m.in. środki higieniczne, mokre chusteczki, balsamy do ciała, odświeżacze.

            To wspaniałe uczucie, kiedy widać jak młode pokolenie bezinteresownie pomaga i współdziała na rzecz drugiego człowieka. Angażując dzieci w działania charytatywne pozwalamy im rozwijać takie wartości jak empatia, współczucie i solidarność. W ten sposób dzieci uczą się, że mogą wpływać na świat i mają moc sprawiania radości innym. To buduje ich poczucie wartości, pomaga w kształtowaniu ich charakteru oraz wpływa na ich zachowanie w życiu codziennym.

             

          • Zbiórka żywności

          • Zbiórka żywności „Tak pomagam”!

            Dnia 09.12.2023 r. odbyła się zbiórka żywności „Tak pomagam”, gdzie nasi wolontariusze Szkolnego Koła Caritas wraz z opiekunami zbierali produkty spożywcze na rzecz potrzebujących naszej Gminy. Razem udało się zebrać ponad 350 kg żywności. Dziękujemy!

             

          • Świąteczny Kiermasz

          • ŚWIĄTECZNY KIERMASZ!

            Już od 6 grudnia w Zespole Szkół w Lipuszu panowała świąteczna, radosna atmosfera. W czwartek uczniowie wspólnie z nauczycielami obchodzili mikołajki. Oczywiście, tego dnia nie mogło zabraknąć ubioru w kolorze czerwonym, zielonym i białym, a także wizyty Mikołaja i podarunków. Był to tylko przedsmak tego, co miało się wydarzyć w sobotę 9 grudnia na Kiermaszu Świątecznym.

            Jak co roku, tradycyjnie organizatorzy spotkania zadbali o mnóstwo atrakcji dla mieszkańców Lipusza i nie tylko. Z pewnością nikt nie mógł narzekać na nudę. Specjalnie dla dzieci przygotowano m.in: gry i zabawy ruchowe, dekorowanie pierników, malowanie figurek gipsowych oraz selfie z Mikołajem. Główną atrakcją Kiermaszu Świątecznego, na który wszyscy czekali, były występy wokalne przedszkolaków oraz absolwentów Zespołu Szkoły w Lipuszu. Za ich sprawą można było poczuć świąteczną atmosferę. Miłą niespodzianką okazało się przedstawienie ,,Magiczne guziki”. Z wielkim zaangażowaniem w rolę elfów, Mikołaja, niesfornych dzieci wcielili się uczniowie klasy 6b Zespołu Szkół w Lipuszu.

            Tradycyjnymi punktami imprezy były: sprzedaż i licytacja ozdób oraz prac wykonanych przez uczniów. Pojawiły się także stoiska z pysznymi potrawami i ciastami, kuszące każdego uczestnika wydarzenia. Kulminacyjnym, trzymającym w napięciu, punktem sobotniego kiermaszu była loteria pełna atrakcyjnych nagród. W organizację imprezy zaangażowało się mnóstwo osób. Dochód ze sprzedaży ozdób, przedmiotów licytowanych oraz zebranych ,,cegiełek” zostanie przeznaczony na potrzeby Zespołu Szkół w Lipuszu – salkę psychologa wraz ze strefą ciszy oraz miejsca relaksacji dla dzieci. Wspólnymi siłami udało się zebrać 30600,00 zł. Bardzo dziękujemy!

            Organizatorami wydarzenia byli: Zespół Szkół w Lipuszu, Rada Rodziców Zespołu Szkół w Lipuszu oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Rekreacji w Lipuszu.

          • Tydzień Kompetencji Społecznych

          • W dniach od 20 do 24 listopada 2023 w ramach Tygodnia Kompetencji Społecznych odbywały się warsztaty dotyczące porozumienia bez przemocy wg Marshalla B. Rosenberga. Uczniowie klas 1-8 uczyli się budować komunikaty, które nie są "murami", lecz "oknami". Dzieci tworzyły wspólnie żyrafę, która jest symbolem dobrej komunikacji.

          • Ważny komunikat

          • Zapraszamy wszystkich Rodziców na szkolenie "Budowanie i rozwijanie poczucia własnej wartości u dziecka", które odbędzie się 30 listopada (czwartek) o godz. 16:00 na stołówce. Po szkoleniu, w godz. 17:00 - 18:00, odbędzie się wywiadówka śródokresowa.

            Dyrektor Zespołu Szkół w Lipuszu Barbara Edel

          • ,,Królowa Śniegu" malowana piaskiem

          • Dnia 09.10.23 r. klasy III udały się do Kościerzyny, do Kina Remus na przedstawienie teatralne pt. ,,Królowa Śniegu" w wykonaniu aktorów teatru ,,Artenes" Wrocław. Był to spektakl malowany piaskiem. Na oczach widzów, na bieżąco, artyści wyczarowali piaskowe obrazy, zachwycając wszystkich przedstawioną historię Kaja i Gerdy. Odbyliśmy niezapomnianą, magiczną podróż do świata utkanego z piasku

          • Borowiec

          • 27 września

            Klasy III oraz uczniowie klasy I uczęszczający na język kaszubski, udali się autokarem szkolnym do BOROWCA, gdzie znajduje się Hubertówka Koła Łowieckiego ,,Jeleń" z Lipusza, na Święto Pieczonego Ziemniaka.

            Na miejscu czekali na nas myśliwi Koła Łowieckiego ,,Jeleń" p. Irena Paszylk oraz p. Leonard Mazurkiewicz, który wcześniej rozpalili ognisko i upiekli kiełbaski. Resztę czasu spędziliśmy na grach i zabawach na świeżym powietrzu. Pogoda była wymarzona. Opiekę nad dziećmi sprawowały p. Beata Spierewka, p. Wiktoria Suchy- Lipińska. p. Wiesława Piepiórka oraz p. Joanna Mazurkiewicz.

          • Rozstrzgnięcie konkursu ,, Gdybym był świadkiem"

          • Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego pt. ,,Gdybym był świadkiem" pod Patronatem Prezesa Sądu Rejonowego w Kościerzynie (13 listopada 2023 r.)

            Konkurs skierowany był dla uczniów szkół podstawowych. Świadkiem można być niezależnie od tego, czy jest się osobą dorosłą, dzieckiem czy nastolatkiem. Wystarczy przypuszczenie, że dana osoba widziała lub wie coś ważnego. W niektórych przypadkach świadkowie, w tym zwłaszcza osoby poniżej 15 roku życia, są  przesłuchiwaniu nie na sali rozpraw, a w przyjaznym pokoju przesłuchań tzw. Niebieskim Pokoju, gdzie przebywają co do zasady tylko z sędzią i psychologiem. Przesłuchanie jest nagrywane.

            Autorzy prac przedstawili, jak wyobrażają sobie takie przesłuchanie czy pokój przesłuchań. Laureatami konkursu z naszej szkole byli:

            Kategoria I-III

            1. miejsce Liliana Felska IIIb oraz Karina Kleinszmidt IIIb

            2. miejsce Zuzanna Topka IIIb

            3. miejsce Magdalena Woźniak IIIb

            Wyróżnienia: Julia Kolińska IIIb oraz Kacper Pacan IIIb

            Kategoria IV-VI

            Wyróżnienie: Laura Kolińska  VIa

            Laureaci konkursu wraz z opiekunami zostali zaproszeni do udziału w/w wydarzeniu, do budynku Sądu Rejonowego w Kościerzynie po odbiór nagród, który został poprzedzony krótkim zwiedzaniem  miejsca

            Gratulujemy zwycięzcom!

            Opiekunowie: Joanna Mazurkiewicz, Beata Spierewka, Grażyna Stoltmann.

             

             

             

             

          • 11 listopada

          • Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole

            Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.Tego dnia w 1918 roku po 123 latach zaborów Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Święto zostało ustanowione w 1937 roku, ale od 1939 nie było obchodzone – przywrócono je w roku 1989.

            Dzień 11 listopada przypomina nam, że wolność raz zdobyta i niepodległość raz osiągnięta nie są dane na zawsze, lecz należy wciąż dbać o te wartości i stale je pielęgnować.

          • Karpno

          • Dnia 24.10.23 r. uczniowie klas III pod opieką swoich wychowawczyń udali się pieszą wycieczką do Karpna, miejsca mordu dokonanego przez hitlerowskie Niemcy nad ludnością Lipusza i okolic. Dzieciom przybliżono historię, odczytano informacje z tablic upamiętniających to miejsce. Uczniowie zapalili przyniesione znicze, w modlitwie, i w ciszy oddali pamięć o zamordowanych. W drodze powrotnej zatrzymali się przy pomniku Potuliczan, aby tam również zapalić znicz. Dzieci odczytywały umieszczone na tablicy nazwiska osób wywiezionych do Obozu w Potulicach.