• KĄCIK LOGOPEDYCZNY

logopeda - mgr Agnieszka Chadacz

Na przełomie września i października w przedszkolu przeprowadzane jest przesiewowe badanie mowy wśród wszystkich dzieci uczęszczających do placówki.

Systematyczną opieką logopedyczną objęte są wg potrzeb dzieci klas zerowych.

Zajęcia logopedyczne odbywają się raz w tygodniu w formie zajęć grupowych (do 4 osób) – ok. 30 minut i realizowane są w oparciu o program profilaktyki i terapii logopedycznej.

Dzieci z młodszych grup przedszkolnych, u których stwierdzona została konieczność interwencji logopedy, mogą skorzystać z konsultacji logopedycznych, które odbywają się okresowo za zgodą rodzica. Umożliwiają one skorzystanie z rad i wskazówek dotyczących wspomagania procesu rozwoju mowy, jak też samo wdrożenie dzieci w proces terapii i zachęcenie do ćwiczeń w domu.

Najbliższe otoczenie dziecka odgrywa ważną rolę w procesie terapii logopedycznej, dlatego każdy rodzic ma możliwość uczestniczenia w indywidualnych zajęciach dodatkowych wraz z dzieckiem w celu obserwacji procesu terapii, czy też oceny postępów.

Dzieci trzy i cztero - letnie objęte są profilaktycznym programem logopedycznym pt. Gimnastyka buzi i języka dla małego smyka, w ramach którego  uczestniczą okresowo w zajęciach grupowych, kształtujących sprawność narządów artykulacyjnych, oddechowych i słuchowych.

Zajęcia grupowe w przedszkolu

PORADNIK LOGOPEDYCZNY DLA RODZICÓW

JAK UTRWALAĆ PRAWIDŁOWĄ WYMOWĘ W DOMU?

• NAJWAŻNEIJSZYM PUNKTEM KAŻDEJ TERAPII JEST WSPÓŁPRACA – zapoznaj się z diagnozą swojego dziecka i dowiedz, jak możesz mu pomóc. Warto pracować nawet nad najmniejszą wadą wymowy, gdyż im szybciej dziecko opanuje system językowy, tym mniej trudności sprawi mu nauka czytania i pisania.

• NAUKA PRZEZ ZABAWĘ – wybierz dla dziecka najbardziej atrakcyjną formę ćwiczeń (możesz wykorzystać gry i zabawki, które już macie w domu).

• POSTARAJ SIĘ WYGOSPODAROWAĆ OKRESLONĄ ILOŚĆ CZASU DLA DZIECKA W TYGODNIU – więcej nie znaczy lepiej – na początek wystarczy kilka minut dziennie. Podczas wspólnej zabawy utrwalicie materiał nad którym aktualnie pracuje dziecko z logopedą.

• ŁAP OKAZJE – pozwól dziecku oblizać talerz, puszczać bańki mydlane w kąpieli; pobawcie się na zakupach w wyszukiwanie produktów z listy, zawierających aktualnie ćwiczoną głoskę; utrwalajcie podczas spacerów poznane wierszyki.

• KAŻDY LUBI BYĆ NAGRADZANY – chwal dziecko przy każdej okazji.

Pamiętaj! NA REZULTATY TRZEBA ZAPRACOWAĆ! – Czasami mija sporo pracy, zanim pojawią się pierwsze efekty, a najważniejsza jest ta w domu. Nie zniechęcaj się! Wasza wspólna praca na pewno zaowocuje.

Rodzicu zadbaj o mój prawidłowy zgryz!

• Nie pozwalaj bym podpierał żuchwę.
          • NAUCZ mnie nabierać powietrze nosem i wydychać ustami.
          • Spraw, abym zawsze podczas zabawy zamykał usta.
          • OBSERWUJ tę czynność także podczas snu.
          • STARAJ się oduczyć mnie nawyku ssania palca, wargi itd.
          • NIE POZWALAJ abym obgryzał paznokcie, ołówki lub inne przedmioty!
          • Układając mnie do snu, PODKŁADAJ mi pod głowę NIEWIELKĄ poduszkę.
          • Przypominaj abym po każdym posiłku mył zęby!
          • Kiedy zasypiam nie podawaj mi do picia słodkich płynów.

KUCHENNA LOGOPEDIA

Rodzicu, oto przykłady ćwiczeń, które możesz wykorzystać np. robiąc obiad:
          • jedzenie paluszków bez przytrzymania ich dłońmi,
          • trzymanie wargami i zębami lekkich produktów na małej plastikowej łyżeczce,
          • picie jogurtu czy gęstego soku przez zakręconą słomkę,
          • zlizywanie czubkiem języka rozsmarowanego na talerzu dżemu, nutelli itp. w kształcie kwiatuszka, serca…,
          • przyssanie i przenoszenie za pomocą słomki różnych produktów spożywczych z jednej miseczki do drugiej.

ZABAWY BUZI I JĘZYKA DLA KAŻDEGO SMYKA
          czyli
          JAK ZABAWNE MINKI POMAGAJĄ W PIĘKNYM MÓWIENIU

Spróbuj pobawić się z dzieckiem przed lustrem wykonując ćwiczenia:

 wysuń język najdalej jak potrafisz
           rozciągnij szeroko wargi palcami
           pokaż jak się złościsz
           pokaż jak się martwisz
           unieś język w kierunku nosa
           opuść język w kierunku brody
           przesuwaj językiem od jednego do drugiego kącika ust
           spróbuj policzyć ząbki czubkiem języka
           „pomaluj” czubkiem języka podniebienie („sufit”), przesuwając nim od ząbków w kierunku gardełka
           parskaj wargami -naśladuj rżenie konia
           kląskaj językiem
           zawarcz tak, jak ruszający motor
           zagraj palcami po wargach
           wydaj okrzyk Indianina, wymawiaj długo „o” i uderzaj dłonią o wargi
           wyciągnij do przodu wargi jak rybka
           wysyłaj głośne całusy do najbliższych
           przenoś słomką papierowe elementy, kulki waty, piórka itp.