• Obchody 200-lecia szkolnictwa w Lipuszu

      •  

        200 minut, 200 lat temu na 200-lecie szkoły w Lipuszu

         

        Dnia 18 czerwca 2019 roku świętowaliśmy w naszej szkole ostatni dzień nauki. Tego dnia zajęcia odbyły się w formie terenowej jako gry wiejskie pod nazwą ,,200 minut, 200 lat temu na 200-lecie szkoły w Lipuszu”. W związku z tym uczniowie ubrali się w wygodne stroje i z uśmiechem na twarzy rozpoczęli zabawę. Zadania mieli różnorakie, związane z historią i współczesnością Lipusza. Całość zakończyła się wspólnymi warsztatami przy Muzeum Gospodarstwa Wiejskiego.

            

         

        Interaktywny quiz wiedzy o naszej szkole

        Interaktywny quiz o naszej szkole odbył się 11 czerwca 2019 roku. Zorganizowała go i przeprowadziła pani Sylwia Gierszewska. Celem konkursu było rozbudzenie zainteresowania naszą szkołą oraz najbliższym jej otoczeniem oraz ugruntowanie wiedzy na temat historii naszej szkoły.  Quiz interaktywny składał się z 30 pytań tematycznie powiązanych z funkcjonowaniem naszej szkoły, ale przedstawiony w sposób zabawny. W konkursie wzięły udział klasy IV- VIII SP oraz klasy III G. Zwycięzcą quizu została klasa Vb, której wychowawcą jest Pani Bożena Troka. Nagrodą dla wygraną był talon na pizzę dla całej klasy.

        ,,JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM"                                                                                     

         Zespół Szkół w Lipuszu już po raz drugi wziął udział w akcji ,,Jak nie czytam, jak czytam”. W dniu  7 czerwca 2019 roku o godz. 10.00 uczniowie spotkali się na placu apelowym z książkami i plakatami reklamującymi czytanie, np. ,,Książka mój kumpel”. Na wstępie pani bibliotekarka, Beata Lipińska o ważnym przedsięwzięciu mającym zwrócić uwagę mającym zwrócić uwagę na rolę i znaczenie promocji czytelnictwa wśród uczniów, inicjuje swoistą modę na czytanie, pokazuje nieczytającym uczniom, że książki są bardzo popularne wśród ich rówieśników, są także przyjemną formą spędzania czasu. Następnie uczniowie wraz z nauczycielami czytali swoje ulubione książki. Niektórzy uczniowie przebrali się w stroje postaci bajkowych. W naszym ogólnopolskim czytaniu wzięło udział 275uczniów. W całej Polsce czytało 366 930 osób.

        EKO  RODZINNY PIKNIK JUŻ ZA NAMI

        Piknik został dofinansowany z projektu napisanego przez Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Lipusz „Eko- rodzinny piknik” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania „Wsparcie dla rozwoju lokalnego w ramach inicjatywy LEADER”
        objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
        Założeniem projektu było przeprowadzenie pikniku ekologicznego dla lokalnej społeczności z obszaru LSR w tym również dla osób defaworyzownych zagrożonych wykluczeniem społecznym wskazanych w LSR- osoby starsze +60, dzieci i młodzież ucząca się.

        W związku ze złymi warunkami atmosferycznymi -opadami deszczu, Eko-rodzinny piknik został podzielny na dwa dni: 27 maja 2019 impreza odbyła się w hali sportowej, natomiast 3 czerwca 2019 roku na stadionie.
        27 maja 2019 roku impreza rozpoczęła się od występów każdej z grup Przedszkola Remusek, które przedstawiły krótki program artystyczny dla swoich bliskich. W związku z tematyką ekologiczną odbył się specjalny pokaz mody ekologicznej. Małe modelki zaprezentowały się przed swoimi przedszkolnymi kolegami w eko-kreacjach. 
        Po występach na scenie zaprezentował się Teatr Kultureska z interaktywnym spektaklem pt.”Mapa marzeń” Podczas przedstawienia dzieci wzięły udział w licznych zabawach o tematyce ekologicznej oraz poznały sposoby segregacji śmieci.
        Od godz. 9:00 trwała akcja Eko torba za makulaturę-każdy kto przyniósł min. 5 kg makulatury otrzymał ekologiczna torbę na zakupy. Po przedstawieniu każdy „mały” uczestnik Eko pikniku otrzymał kartę na pieczątki. Zadaniem Jego był aktywny udział w miasteczku ekologicznym, gdzie czekały na niego ekologiczne warsztaty i kreatywne zabawy. Każdy kto zebrał wszystkie pieczątki wziął udział w losowaniu 10 koszy 120 l na szkło. Dla wszystkich uczestników pikniku przygotowaliśmy poczęstunek. Pomimo, że piknik ten nie odbył się „pod chmurką” uważamy go za bardzo udany.3 czerwca 2019 pogoda dopisała. Na stadionie sportowym na maluchów czekały dmuchańce, karuzela, place zabaw oraz maskotka. Dzień ten wywołał wiele uśmiechów na twarzy zarówno wśród dzieci, jak i u rodziców.

         

         

        Młodzi Kaszubi na III Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej

        Dnia 30 maja 2019r. nasi uczniowie reprezentowali szkołę w III Kaszubskiej Olimpiadzie Sportowej „Dali, chùtczi, mòcni – spòrtowé rozegracje w Remùsowim Lipnie”. Ogólnie w lipuskiej olimpiadzie wzięło udział ponad 110 osób z 9 szkół z całych Kaszub.
        Młodzi Kaszubi wzięli udział w 7 konkurencjach indywidualnych i 3 drużynowych: szczudła, kùlanié krãgla, gùzë, stolemòwi kam, skòczk, pùszczówką w Gòliata, sziszkòwi złoto, ramsczi kóń, fartùszk stolemczi, peterete na ònete. Liczyła się szybkość,precyzja i taktyka a także doping po kaszubsku, który był dodatkowo punktowany. W każdej konkurencji brali udział osobno chłopcy i osobno dziewczęta. Nasi uczniowie zajęli bardzo wysokie miejsca w poszczególnych konkurencjach i często plasowali się na podium:
        Gùzë – Nikola Mielewczyk (II miejsce), Miłosz Mikołajczyk (I miejsce)
        Ramsczi kóń – Anna Lipińska, Fabian Fierek, Jonasz Mikołajczyk (III miejsce)
        Szczudła – Jan Warnka (II miejsce)
        Pùszczówką w Gòliata – Agata Kolińska (II miejsce), Jonasz Mikołajczyk (I miejsce)
        Kùlanié krãgla – Klaudia Laska (III miejsce),
        Peterete na ònete - Miłosz Mikołajczyk (I miejsce)
        Sziszkòwi złoto – Jan Warnka (III miejsce)
        Stolemòwi kam – Fabian Fierek (I miejsce)
        Test z kaszubskiego słownictwa sportowego – Michał Klasa (II miejsce)

        Drużynowo całą olimpiadę wygrał Lipusz, przed Nowym Klinczem i Kaliszem.
        W przerwie rywalizacji sportowej zawodnicy i kibice korzystali z poczęstunku, a po jej zakończeniu mogli pośpiewać z laureatką „Kaszubskiego Idola 2018” Zofią Muchowską oraz potańczyć kaszubską zumbę z podopiecznymi p. Anny Cupy z Łubiany
        III Kaszubska Olimpiada Sportowa w 200-lecie lipuskiej szkoły
        odbyła się z dużym rozmachem, bo organizatorów wsparły następujące firmy i instytucje: Zespół Szkół w Lipuszu, Rada Rodziców w Zespole Szkół w Lipuszu, GOKSiR Lipusz, Gmina Lipusz, Stowarzyszenie Trefl Pomorze, Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie Zarząd Główny i Oddział w Lipuszu  i Restauracja „Borowa Ciotka”.

        autor tekstu: Justyna Mikołajczyk

        Nasza szkoła dawniej i dziś

        Konkurs plastyczny ,,Nasza szkoła dawniej i dziś” został zorganizowany i przeprowadzony przez Panią Sylwię Gierszewską na przełomie maja i czerwca 2019 roku. Skierowany był do uczniów w trzech kategoriach:

        I kat. - klasy I-III SP I miejsce zajęła Maria Okseniuk, II miejsce Amelia Jaszul

        II kat. - klasy IV-VI I miejsce zajął Maksymilian Kopp-Ostrowski, II miejsce Miłosz Gierszewski

        III kat. - klasy VII SP i IIIG I miejsce zajęła Wiktoria Godau, a II miejsce zajęła Marta Domaszk

        Nagrody zostały wręczone podczas uroczystego zakończenia roku szkolnego.

        Międzynarodowy Festiwal Szachowy Kaszebe Open

        W sobotę 4 maja br. w hali sportowej Zespołu Szkół w Lipuszu zakończył się Międzynarodowy Festiwal Szachowy Kaszëbë Ôpen, który trwał od 28 kwietnia br. Przybyłych zawodników i kibiców Królewskiej Gry przywitała Dyrektor naszej placówki Barbara Edel, życząc wysokich wyników i mile spędzonego czasu w Lipuszu. Na zakończeniu turnieju gospodarze, Wójt Gminy Lipusz Mirosław Ebertowski oraz Prezes UKS Wda Lipusz Zdzisław Pelowski zapewniali, że impreza będzie kontynuowana. Mający na uwadze znakomitą organizację i atmosferę imprezy, zgromadzeni uczestnicy przyjęli z ogromnym zadowoleniem, zapowiadając powrót za rok w jeszcze liczniejszym gronie.

         


         

        LIPUSKIE BIEGI ULICZNE

        W niedzielę, 26 maja po raz 30. odbyły się Lipuskie Biegi Uliczne. Na starcie stanęło około 300 osób, którzy zmierzyli się na dystansie 300 metrów, 500 metrów lub 1000 metrów w zależności od kategorii wiekowej. Imprezie towarzyszyły też biegi dla najmłodszych, a więc dzieci siedmioletnich i młodszych.
        Najlepsi zawodnicy otrzymali nagrody rzeczowe, medale, dyplomy. Do najlepszych szkół w punktacji szkół podstawowych i gimnazjów trafiły natomiast puchary.
        Z okazji jubileuszu została przygotowana wystawa z prawie 30 lat.

        Organizatorem XXX Lipuskich Biegów Ulicznych byli Uczniowski Klub Sportowy Lipusz.

        Wyniki techniczne (medaliści):

        Klasa I - II dziewczęta :
        1. Pola Buszman (SP 1 Kościerzyna)
        2. Gowin Martyna (SP Lipusz)
        3. Data Urszula (SP Lipusz)

        Klasa I - II chłopcy:
        1. Stormann Oskar (SP Lipusz)
        2. Tyczka Kacper (SP 1 Kościerzyna)
        3. Modrzejewski Łukasz (SP Lipusz)

        Klasa III - IV dziewczęta:
        1. Kobiella Maja (SP Studzienice)
        2. Sadowska Martyna (SP 1 Kościerzyna)
        3. Szykowska Rozalia (SP Lipusz)

        Klasa II _ IV chłopcy:
        1. Zaworski Kordian (SP Wielki Klincz)
        2. Januszewski Jakub (SP Lipusz)
        3. Lepak Jakub (SP Wielki Klincz)

        Klasa V - VI dziewczęta:
        1. Stormann Kinga ( SP Lipusz)
        2. Lidtke Aleksandra( SP Kalisz)
        3. Banaszak Natalia (SP Kalisz )

        Klasa V - VI chłopcy:
        1. Kluka Jakub ( SP Nowy Klincz)
        2. Pałkowski Maciej (SP 1 Kościerzyna)
        3. Łada Nikodem (SP 6 Kościerzyna)

        Punktacja Szkół Podstawowych:
        1. Szkoła Podstawowa w Lipuszu - 149 pkt.
        2. Szkoła Podstawowa nr 1 w Kościerzynie - 69 pkt.
        3. Szkoła Podstawowa w Wielkim Klinczu - 29 pkt.
        Ogółem wystartowało 15 szkół

        Klasa VII - VIII SP - III Gim. dziewczęta:
        1. Majkowska Matylda (G Lipusz)
        2. Mielewczyk Natalia (G Lipusz)
        3. Pobłocka Paulina (SP 1 Kościerzyna)

        Klasa VII - VIII SP - III Gim. chłopcy:
        1. Pobłocki Jakub (G Lipusz)
        2. Kaliszewski Dominik (G Stężyca)
        3. Breska Fabian (SP Korne)

        Punktacja Szkół Gimnazjalnych:
        1. Gimnazjum w Lipuszu - 72 pkt.
        2. Gimnazjum Stężyca - 9 pkt.
        3. SP Korne - 8 pkt.

        200 km na 200-lecie szkoły

        Od marca 2019 roku uczennice klas III G i VIII SP rozpoczęły zbierać kilometry w Marszu Nordic Walking w ramach akcji ,,200 km na 200-lecie szkoły”. Uczennice rozpoczęły swoją przygodę z kijkami pod okiem Pani Dyrektor Barbary Edel i nauczycielką wychowania fizycznego Aleksandry Tokarskiej – Klasa, które nauczyły je prawidłowej techniki marszu w ramach zajęć wf-u, a także po zajęciach uczennice chodziły z kijkami po okolicznych terenach na wyznaczonych trasach.

        200 książek dla biblioteki na 200-lecie szkoły

        W maju ogłoszono ,,WIELKĄ ZBIÓRKĘ KSIĄŻEK DO BIBLIOTEKI SZKOLNEJ NA 200-LECIE OŚWIATY W LIPUSZU”. Książki nie musiały być nowe, ale w niezniszczonym stanie, przeznaczone dla dzieci i młodzieży. Przez cały czas uczniowie i rodzice przynoszą książki w prezencie do biblioteki. Każda przekazana książka zostaje opieczętowana pieczątką z LOGO ZS LIPUSZ oraz dedykacją, kto podarował tę książkę. Woluminy te zostaną wpisane do księgozbioru Biblioteki Szkolnej.

         

             WYWIAD Z PANEM STANISŁAWEM JANKE - ABSOLWENTEM SZKOŁY  W LIPUSZU

         
         

        „200 LAT SZKOLNICTWA W LIPUSZU”

        Konkurs ortograficzny rozstrzygnięty

        Dnia 22.05.2019 r., jak co roku, w naszej szkole odbyły się klasowe eliminacje do SZKOLNEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO ,w tym roku POD HASŁEM 200 LAT LIPUSKIEJ OŚWIATY. Celem było wyłonienie MISTRZA ORTOGRAFII ‘2019.
        Przebiegał on w dwóch kategoriach:
        1.Kl.IV-VI SP
        2.KL.VII-VIII SP i KL.III G
        Uczniowie zmagali się z niełatwym tekstem dotyczącym lipuskiej oświaty w czasie okupacji. Teksty dyktand pochodziły z książki byłego Dyrektora Szkoły - Pana M. Lemańczyka i ks.W. Szulista.

        A OTO NIEKTÓRE FRAGMENTY :
        Najstarsze wiadomości o szkole lipuskiej pochodzą z II polowy XVI w.
        …...Dla lipuskich dzieci na początku wojny nastały trudne chwile,bo szybko musiały nauczyć się mówić po niemiecku. Nie mogły posługiwać się językiem polskim lub kaszubskim. Gdy to naruszono ,stosowano kary chłosty , wyzwisk.
        ….Dzieci pisały stalówką i atramentem z kałamarzy.
        ….W pierwszych latach nauki dzieci pisały na tabliczkach,do których dołączony był rysik z dwiema ściereczkami-suchą i mokrą.”

        WYNIKI KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO :
        - ETAP KL.4-6 SP
        I miejsce – Zofia Lipińska kl.6a - MISTRZ ORTOGRAFII ‘2019
        II miejsce –Łukasz Drozdowski kl.5b
        III miejsce-Marcin Bigus kl.4a
        Zuzanna Synak kl.6b

        - ETAP KL.3 GIMNAZJUM I 7-8 SP
        I miejsce –Masymilian Gdaniec kl.8b – MISTRZ ORTOGRAFII ‘2019
        II miejsce –Matylda Majkowska kl.8a
        III miejsce- Weronika Męczykowska kl.8 a

         

         
         
         
         
        [pobierz0.1 MB
        obchody-200-lecia

        Obchody 200-lecia szkolnictwa w Lipuszu

         
         

        Historia szkolnictwa w Lipuszu
        Piórem historyka


        Rozwój oświaty
        Pierwsza szkoła publiczna (ludowa) powstała w czasach zaboru pruskiego. Jako datę jej otwarcia podaje się rok 1819. Dom, w którym mieściła się szkoła, stał nad Czarną Wodą, w miejscu, gdzie dzisiaj znajduje się posesja państwa Parackich i Lipińskich. Po istniejącym niegdyś budynku nie zachowały się żadne ślady. Pierwszym nauczycielem w nowo powstałej szkole był Georg Kreft. Początkowo nauczano religii, czytania, pisania i rachunków. Nauczyciel był na utrzymaniu gminy. Budynek szkolny spłonął w roku 1856. Do czasu wybudowania nowego uczono w pomieszczeniu zastępczym, które znajdowało się w pobliżu kościoła. Nowa szkoła została oddana do użytku dopiero po 5 latach, tj. w roku 1861. Szkoła stała w rogu placu rekreacyjnego między ulicą Wybickiego a posesją Jarzembińskich. Do 1863 roku podstawowa nauka w szkole odbywała się w języku polskim. Od tego roku, na mocy zarządzenia ministra kultury, językiem wykładowym był wyłącznie język niemiecki. W nowo oddanym do użytku w 1861 roku budynku szkolnym utworzono dwie szkoły - katolicką i ewangelicką. W miarę upływu lat liczba dzieci w wieku szkolnym wzrastała i zaczęto się zastanawiać nad rozdzieleniem obydwu szkół. Ambicją miejscowych Niemców było posiadanie oddzielnej szkoły. Cel ten został osiągnięty. Budynek szkoły ewangelickiej stanął na lewym brzegu Wdy. Obiekt był gotowy w dniu 1 października 1896 roku. Natomiast w związku z problemami lokalowymi szkoły katolickiej postanowiono również wybudować nowy budynek szkolny. Nowy budynek w stanie surowym stanął 1 października 1916 roku. Poza Lipuszem istniały też szkoły w okolicznych wsiach, w Tuszkowach, Trawicach, Skwierawach, Gostomku i Schodnie.
        Przemiany w oświacie
        We wsi była tylko jedna szkoła publiczna. W pierwszych latach powojennych była tu szkoła czteroklasowa. Kolejno dochodziły klasy V i VI. Z początkiem roku szkolnego 1934/35 Publiczna Szkoła Powszechna w Lipuszu stała się pełną szkołą siedmioklasową.
        Czasy hitlerowskiej okupacji
        Sprawami oświaty administracja niemiecka zajęła się na początku 1940 roku. Akcja germanizacyjna rozpoczęła się w Lipuszu 1 marca 1940 roku. Na dokonanie formalności z tym związanych przeznaczono w szkole aż 6 sal lekcyjnych. Szkoła ludowa (Volksschule) została otwarta w dniu 15 kwietnia 1940 roku.
        40 lat Polski Ludowej
        Nauka w miejscowej szkole została wznowiona w dniu 9 kwietnia 1945 roku. Zaraz po wojnie szkoła realizowała program tzw. walki z analfabetyzmem. Szkoły w Lipuszu i Tuszkowach stały się pełnymi szkołami z 8-klasowymi. Lipusz stał się szkołą gminną. Po połączeniu Lipusza i Dziemian w jedną gminę Dziemiany - Lipusz z siedzibą w Dziemianach, szkoła gminna w Lipuszu uległa likwidacji i została podporządkowana szkole gminnej w Dziemianach. Reaktywowanie gminy w Lipuszu z dniem 1 stycznia 1984 roku sprawiło, że szkoła lipuska otrzymała z powrotem status szkoły gminnej. Ten stan rzeczy istniał jednak krótko, bo od 15 lutego do 30 czerwca 1984 roku. Z dniem 1 lipca szkoła gminna uległa likwidacji, a oświata w gminie została podporządkowana Gminnej Radzie Narodowej. Nadzór nad szkołami i placówkami wychowania przedszkolnego przejął etatowy pracownik Urządu Gminy w Lipuszu – inspektor Wydziału Oświaty i Wychowania. Szkoła w Lipuszu zmuszona była stale wynajmować pomieszczenia na sale lekcyjne w budynku przedszkola, Banku Spółdzielczego, agronomówce, u trzech prywatnych właścicieli, w budynku socjalnym przy stadionie, a także budynku administracyjnym przeznaczonym na siedzibę Gromadzkiej Rady Narodowej.
        Nowy budynek Zespołu Szkół w Lipuszu
        Budowa nowej szkoły w Lipuszu, kilkakrotnie planowana, w przeciągu 40 lat doszła do skutku. W 2003 roku została otwarta i do dzisiaj funkcjonuje jako Zespół Szkół w Lipuszu.
        Żródło: Marian Lemańczyk Lipusz, wyd. Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie, Gdańsk 1988 r.

         

        01.03.2019r. W ramach 200-lecia naszej szkoły spotkało się ponad 30 uczniów, by porozmawiać i podzielić się swoimi pomysłami na to, jak poprawić szkolną codzienność.

        Uczestnicy hacathonu zostali wybrani na podstawie ankiet, które wypełnili wszyscy uczniowie od klasy IV do III G. Przed częścią realizacyjną zostali podzieleni na grupy, w których uczniowie pracowali nad takimi zagadnieniami, jak między innymi: wymarzone przerwy, ciekawe lekcje czy prace domowe z sensem. ,,Burza mózgów” była nieunikniona, wszystkie grupy podeszły do swoich tematów z wielkim zaangażowaniem i niecodzienną kreatywnością. Szkoła stała się kuźnią pomysłów. Owoce, w postaci plakatów, zostały zaprezentowane przybyłym gościom: Wójtowi Gminy Lipusz panu Mirosławowi Ebertowskiemu, Wicedyrektor pani Marii Szyszka oraz Przewodniczącej Rady Rodziców pani Emilii Ebertowskiej. Wyniki twórczej pracy zostały żywo omówione, uczniowie chętnie wypowiadali się o przyszłości szkoły.
        Tym samym nie zostawili złudzeń, że zależy im na rozwoju uczniowskiej samorządności w naszej szkole. Pierwszy Hacathon Uczniowski przebiegał w twórczej atmosferze przy soku, ciasteczkach, a także wspólnej pizzy. Ostatnim punktem wyjątkowego spotkania były zajęcia sportowe na szkolnej hali sportowej. Pomysłodawczyniami i organizatorkami Pierwszego Hacathonu Uczniowskiego są pani Justyna Mikołajczyk oraz pani Iwona Drozdowska. Obecni byli również opiekunowie: pani Halina Hapka, pani Sylwia Gierszewska, pani Monika Stark oraz pan Robert Klasa.

         
         

         SZKOLNE SPOTKANIE Z POEZJĄ I PROZĄ
        08.03.2019 roku w ramach obchodów 200–lecia szkolnictwa w Lipuszu odbyło się niecodzienne spotkanie z poezją i prozą naszych rodzinnych twórców. Poszczególne klasy miały okazję wysłuchać fragmentów twórców poetyckich: Wiktorii Kozikowskiej, Wiesława Nowickiego i Stanisława Janke. Uczniowie poznali również legendy naszego regionu opisane w książce Mariana Lemańczyka ,,Lipusz". Dodatkowo można było posłuchać ,,gadek” spisanych przez Eugenię Laska z ,,Lepusczich stron”. Podczas tego wyjątkowego spotkania nie zabrakło recytacji oraz śpiewu naszych uczennic - laureatek XXXVI Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Polskiej.