• Klasowe grzybobranie

          • Klasa 6a wzięła udział w przyrodniczych warsztatach

            Uczniowie klasy 6a, którzy są członkami Szkolnego Koła LOP, dnia 7.10.2021 wzięli udział w Pikniku Edukacyjnym ,,Czas na grzyby". Zajęcia odbywały się w Zielonej Szkole w Schodnie, na początek zaplanowano pogadankę na temat ,,Każdy grzyb ma swoje drzewo". Następnie uczniowie udali się na warsztaty terenowez przewodnikiem w lesie. Grzybobranie klasy 6a należało do udanych!

          • FESTIWAL BICIA REKORDÓW NA ORLIKU W LIPUSZU

          • Niemal 200 zawodników, a łącznie około 500 osób brało udział w "Festiwalu Bicia Rekordów".

            Po wspólnej rozgrzewce zostały przeprowadzone konkurencje w 8 dziedzinach, które wyłoniły MISTRZÓW

            - Mistrz siły:

            1.Damian Cybulski kl. 8c

            2. Antoni Gdaniec kl. 7a

            3. Nataniel Mikołajczyk kl. 7b

            - Mistrz zwinności:

            1. Hubert Cybulski kl. 7a

            2. Wojciech Głodowski 7a, Piotr Lepak kl. 6a

            - Mistrz szybkości:

            1. Szymon Litwin kl. 7a

            2. Krzysztof Domaszk  kl. 7d

            3. Jakub Wałdoch kl. 7a

            - Mistrz celności:

            1. Adam Stefański kl. 4a

            2. Michał Ebertowski kl. 7b

            3. Agata Kolińska kl.8a, Norbert Wołowicz kl. 7a

            - Mistrz równowagi:

            1. Miłosz Muchowski kl. 8c

            2. Katarzyna Wantoch - Rekowska kl. 7c

            3. Dominika Lipińska kl. 7d

            - Mistrz skoczności:

            1. Natalia Rolbiecka kl. 4a

            2. Krystian Żywicki kl. 7a

            3. Kornelia Lubecka kl. 4b, Wiktoria Hefta kl. 4b, Maja Żywicka kl. 8c, Aleksandra Datta kl. 8c

            - Mistrz gibkości:

            1. Kinga Orłowska kl. 7d

            2. Anna Napiątek kl. 5a

            3. Daria Meczykowska kl. 8b

            - Mistrz wiedzy:

            1 Jakub Kaszubowski kl. 8c

            2. Oliwier Topka kl. 6a

            3. Paulina Żywicka kl. 8c

            Dziękuję wszystkim osobom,  które przyczyniły się do organizacji i pomogły przeprowadzić tą świetną imprezę.

            Dziękuję również Fundacja Orły Sportu  za możliwość odbycia Festiwalu na Orliku w Lipuszu,  jesteśmy tylko 1 z 8 lokalizacji takiego Festiwalu w całej Polsce.

            oprac. Grzegorz Lipiński

          • Wycieczka po kulturę

          • Dnia 22.09. 2021r. uczniowie kl. Va, Vb oraz VIa mieli okazję zwiedzić Muzeum Rodu Wybickich w Sikorzynie. Dworek ten to ,,gniazdo" rodowe naszego twórcy polskiego hymnu (wiek XVIII). Do dworku przylega park, w nim alejki lipowe czy trzystuletni dąb. Można też przejść się roślinnym labiryntem. Kolejnym punktem naszej wyprawy było kino Remus w Kościerzynie, obejrzeliśmy film pt. ,,Czarny młyn" - bardzo ciekawy. Główny bohater Iwo i jego grupa przyjaciół przeżywają szereg przygód, a także ratują rodziców przed złymi czarami. Był to dla nas udany dzień, oby jak najwięcej tak wspólnie spędzonych chwil!

          • Ku pamięci

          • Co roku nasza społeczność szkolna oddaje cześć pomordowanym w Karpnie 16.10.1939r. 

            Do zastrzelenia przywieziono w to miejsce 50 miejscowych Polaków, których zatrzymano według uprzednio już przygotowanych dokumentów. Nie mniej na miejscu przeprowadzono ponowną selekcję wybierając z tej grupy tych, co pełnili funkcje urzędowe: kolejarzy, pocztowców itp. Egzekucje nadzorował (sam także zabijając ofiary tego bestialstwa) Gűnter Modrow, kreisleiter (powiatowy szef) NSDAP i komisaryczny landrat (starosta) powiatu kościerskiego. W roku 1961 postawiono w tym miejscu symboliczne groby, złączone w szeregu. W centralnym punkcie postawiono obelisk, na którym jest napisane, że całe to miejsce poświęcono: „Niewinnym Rodakom zastrzelonym tu przez hitlerowskich Niemców w dniu 16.10.1939. Pomnik wzniosło w 22–gą rocznicę tej zbrodni społeczeństwo Ziemi Lipuskiej, pomne ich męczeństwa. Cześć Ich pamięci.”

            fot. Rozalia Szykowska

          • 7 Drużyna Harcerska "Łatwopalni"

          • Czuwaj! 

            W naszej drużynie harcerskiej pojawiło się w tym roku dużo nowych twarzy!  

            Mamy już za sobą kilka zbiórek w nowym, poszerzonym gronie. Do tej pory przeprowadziliśmy wiele ciekawych pląsów, rozmawialiśmy o tym, czym jest Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Podczas ostatniej zbiórki udaliśmy się na miejsce pamięci w Karpnie, aby uporządkować pomniki.  

          • Konkurs „Serenada dla dzieci - bezpieczni w szkole"

          • Miło jest nam poinformować, że klasa 2b wygrała konkurs „Serenada dla dzieci - bezpieczni w szkole" organizowany przez Spółdzielczą Mleczarnię Spomlek, producenta serów żółtych Serenada. Konkurs skierowany był do szkół podstawowych z całej Polski.  Celem konkursu i akcji ,,Serenada dla dzieci - bezpieczni w szkole" było pokazanie uczniom, że zakrywanie ust i nosa może być nie tylko przykrym obowiązkiem, ale również formą zabawy i kojarzyć się z czymś przyjemnym. Serenada proponuje również, żeby podczas przerw między lekcjami dzielić się uśmiechem, a nie kanapką, stąd nagrodą w konkursie były zabawne maseczki dla każdego ucznia w klasie oraz lunchboxy na drugie śniadanie. 

            Naszym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy wszystkim zdrowia i wielu radosnych chwil w szkole. 

          • „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”.

          • Klasa 2b rozpoczęła realizację innowacji pedagogicznej „CZYTAM Z KLASĄ lekturki spod chmurki”. Innowacja ta opiera się na niestandardowym sposobie pracy z lekturą. Poprzez atrakcyjne zadania projektowe uczniowie włączą się w wiele innowacyjnych działań z tekstem. Projekt ten polega na skorelowaniu czytania określonej lektury ze zgłębianiem wiedzy na temat cech i kompetencji zawodowych bohaterów w niej występujących. Ponadto projekt ma na celu wspieranie młodych ludzi w myśleniu o swojej karierze, jak o czymś, co się dynamicznie zmienia, jak o nie mającym końca procesie uczenia się i odkrywania siebie. 

            Głównym założeniem innowacji jest zachęcenie dzieci do czytania książek poprzez aktywną działalność edukacyjną oraz zgłębianie wiedzy na temat zawodów wykonywanych przez bohaterów.   

          • Odpowiedzialność i innowacyjność

          • Nasza Pani Dyrektor – Barbara Edel zgodziła się udzielić nam wywiadu. Przygotowałyśmy kilka pytań...

            Tak powstała zapisana rozmowa.

            (KD – koło dziennikarskie, PD – pani dyrektor)

            KD - Co skłoniło Panią do zostania Dyrektor tej szkoły?

            PD - Trzynaście lat temu postanowiłam, że będę kandydowała na dyrektora szkoły. Jestem osobą poszukującą, lubiącą nowe wyzwania, więc podjęłam się tej roli. Wówczas kierowała mną chęć zmiany, wprowadzenia innowacji. Chciałam, aby całej społeczności szkolnej funkconowało się jeszcze lepiej. Czy przez te trzynaście lat  to się zadziało, już nie mnie oceniać.

            KD - Czym głównie zajmuje się dyrektor szkoły i czy jest nim trudno być?

            PD - Edukacja i jej nowe oblicze jest dla każdego dyrektora ogromnym wyzwaniem. Oprócz sprawowania pieczy dydaktycznej dyrektor zajmuje się wieloma, innymi aspektami, takimi jak: zarządzanie placówką, promocją szkoły, a także bezpieczeństwem uczniów i pracowników. Muszę być stale uważna, muszę mieć oczy szeroko otwarte. Moja praca wymaga odpowiedzialności za innych. W związku z tym niesie ze sobą pewną dozę stresu    i niepokoju. Natomiast rekompensatą jest radość z każdego dnia, który jest ciekawy, atrakcyjny dla uczniów          i nauczycieli oraz pracowników szkoły. Kiedy widzę uśmiechy na ich twarzach, czuję niezwykłą satysfakcję.  

            KD - Czy chciałaby Pani coś zmienić w naszej szkole?

            PD - Uwielbiam poszukiwać, stawiać sobie nowe cele. Co roku mam różne pomysły, oczywiście nie są tylko moje. Ich autorami są również pracownicy szkoły, uczniowie i ich rodzice, czyli cała społeczność szkolna, którą  niewątpliwie tworzymy. Chętnie realizuję projekty, jeśli są one oczywiście realne do wykonania. Zależy mi na tym, by nasza szkoła była odbierana jako przyjazna, bezpieczna i innowacyjna. Byśmy się w niej czuli jak najlepiej. 

            KD - Jaki zawód chciała Pani wykonywać, będąc w naszym wieku?

            PD - Chciałam zostać lekarzem pediatrą, aby pomagać dzieciom. Dziś realizuję się w tym, co robię. Mam stały kontakt z dziećmi i młodzieżą, dzięki czemu czuję się potrzebna. Jest to dla mnie bardzo ważne. 

            KD - Co mile wspomina Pani z okresu szkoły podstawowej?

            PD - Wszystko mile wspominam z tamtego okresu mojego życia. Chodziłam do Szkoły Podstawowej w Kaliszu. - w sąsiedniej gminie. W naszej klasie było trzynaścioro uczniów. Cztery dziewczyny i dziewięciu chłopaków. Byliśmy bardzo zgrani. Miałam też dobrych nauczycieli. Chętnie wracam pamięcią do tych czasów, które nie wrócą, są bezpowrotne. Człowiek z biegiem lat docenia dobre chwile. Życzę Wam, abyście również ciepło myśleli o naszej szkole!

            KD - Jaki był Pani ulubiony przedmiot?

            PD - Moimi ulubionymi przedmiotami były wychowanie fizyczne oraz biologia. Bardzo mnie fascynowały. 

            KD - Jakie jest Pani motto życiowe lub zawodowe?

            PD - ,,Z uśmiechem na twarzy realizować swoje marzenia". Jeżeli człowiek marzy, to życzenia się spełniają. Trzeba zacząć od doceniania małych przyjemności dnia codziennego i nie bać się podążać za pragnieniami         i celami w życiu.  

            KD - Co lubi robić Pani w wolnym czasie?

            PD - Jak mam dużo czasu, to lubię podróżować. Jeżeli mam go mniej, najchętniej wychodzę na spacery              z psem lub wyciszam się poprzez ćwiczenia relaksacyjne. Lubię też obejrzeć dobry film i poczytać książkę            z mądrym przesłaniem. 

            KD - A teraz czas na jakieś ,,luźne" pytanie. Jaka jest Pani ulubiona pora roku?

            PD - Jak byłam w waszym wieku, uwielbiałam wakacje. Mogły dla mnie trwać nieustannie. Kiedy rozpoczynał się rok szkolny, pragnęłam, aby jak najszybciej się skończył, a zaczęły wakacje. Obecnie nie mam ulubionej pory roku, każda jest piękna i godna docenienia. 

            SERDECZNIE DZIĘKUJEMY ZA WYWIAD!

             Szkolne Koło Dziennikarskie

             

          • Uczciliśmy Dzień Edukacji Narodowej

          • 13.10.2021r. obchodziliśmy ważne święto, dzień całej społeczności szkolnej. Z tej okazji uczniowie klas VIa i VIId przygotowali uroczystą akademię. Poza częścią oficjalną, którą uświetnił szkolny chór, nie zabrakło radosnych recytacji oraz humorystycznego przedstawienia.  Młodzi aktorzy wcielili się w rolę nauczycieli obradujących na posiedzeniu Rady Pedagogicznej. 

          • Niezwykle wdzięczni za pomoc dla Hospicjum w Kościerzynie

          • Dzięki inicjatywie Pani Aleksandrze Słomińskiej (sołtysowi Grzybowa) Szkolne Koło Caritas Zespołu Szkół w Lipuszu przyłączyło się do akcji pomocowej dla Hospicjum w Kościerzynie. Od dnia 01.10.2021 r. (piątek) do 05.10.2021 r. (wtorek) można było przynieść najbardziej potrzebne produkty dla Hospicjum w Kościerzynie. Mile widziane były następujące produkty: chusteczki nawilżone, płyny do mycia, ręczniki papierowe, jednorazowe golarki, pianki do higieny intymnej, antyprespiranty, pampersy dla dorosłych, szampony, mydła w płynie, pościel i prześcieradła (nowe), podkłady, kremy NIVEA, balsamy do ciała. W tych dniach wystawiliśmy również skarbonkę w sekretariacie szkoły, za włożone pieniądze dokupiliśmy potrzebne produkty. Akcja pomocowa przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Okazało się bowiem, że ludzi o dobrym sercu nie brakuje.

            Jesteśmy wdzięczni za okazaną pomoc!

                                       

             

          • Dni wolne od zajęć dydaktycznych

          • 14.10 (czwartek) oraz 15.10 (piątek) są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych. W tym czasie opiekę nad uczniami będzie sprawować świetlica szkolna czynna od godz. 8.00 do godz. 15.00

          • XXXVII Rajd Rodło

          •  

             

            Czuwaj!  

            W dniach 24-26 września wzięliśmy udział w XXXVII Rajdzie Rodło. Przeszliśmy pieszo z Kościerzyny do Lipusza, odwiedzając po drodze Korne i Papiernię. Przeżyliśmy wspaniałą przygodę, pokonując trasę nr VII, na której czekało na nas sporo niespodzianek. W niedzielę mieliśmy okazję pomóc w organizacji i uczestniczyć w Święcie Chorągwi Gdańskiej w Garczynie. Był to dla nas weekend pełen wrażeń, uśmiechu i pozytywnego zmęczenia. Z niecierpliwością czekamy na kolejne takie przygody. 

            Ps. Jeśli masz ochotę przeżywać z nami takie wspaniałe przygody, to zapraszamy do wstąpienia do harcerstwa. Spotykamy się w każdy poniedziałek o godz.16.30 w dawnym budynku Urzędu Gminy w Lipuszu. Zapraszamy. 

                                                                                                                                                    7 DH Łatwopalni Lipusz 

          • Wesoły Dzień Chłopaka

          • 30 września 

            30 wrzesnia świętowała cała społeczność szkolna. To już nasza długoletnia tradycja. Tego dnia nie mogło zabraknąć gier, quizów, życzeń i drobnych, słodkich upominków. Do wspólnej zabawy szczególnie ochoczo dołączyły klasy I-III SP, których całe przedsięwzięcie okryte było małą tajemnicą. Każdy chłopiec w tym dniu wyglądał dostojnie, gdyż ich koleżanki przygotowały dla nich niezwykle oryginalne krawaty i muszki. Wszyscy świetnie się bawili, czego dowodem są zdjęcia. 
             

          • Zajęcia terenowe

          • W piątek, 24 września 2021r., uczniowie klasy 4a i 4b brali udział w zajęciach terenowych w ramach projektu Szkolnego Koła LOP: Mała retencja - więcej wody dla przyrody. Lekcje na łonie natury poprowadziła p.Grażyna Sadowska - pracownik Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Młodzi przyrodnicy, podczas spaceru na terenie Leśnictwa Wierzysko, w gminie Kościerzyna, dowiedzieli się czym jest mała retencja i jaki ma wpływ na organizmy w określonym ekosystemie.
             

          • Wybory do Samorządu Uczniowskiego

          • 24.09.2021r. 

            24 września 2021 roku odbyły się wybory do Samorządu Uczniowskiego. Po zgłoszeniu swoich kandydatur przez uczniów ,,trójek klasowych" nastąpiło głosowanie. Po zliczeniu ważnych głosów wybrano nowych przedstawicieli członków samorządu. Przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego zostaje Klaudia Wałdoch (VIIIa), Zastępcami Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego: Alicja Blok (VIIIa) oraz Damian Kiedrowicz        ( VIIIc) Opiekunami na najbliższy rok szkolny zostali wybrani: Monika Breska, Halina Hapka oraz Robert Klasa. Oprócz wyborów ustalono plan pracy na najbliższy rok szkolny. Mamy nadzieję, że sprostamy wszystkim wyzwaniom. 

            fot. Rozalia Szykowska

            Szkolne Koło Dziennikarskie       

          • ZAWODNICY UKS LIPUSZ ZDOBYLI ZŁOTY MEDAL W MIĘDZYNARODOWYM TURNIEJU ,,WROCŁAW HANDALL CUP’’

          • W ostatnim tygodniu sierpnia tzn. 24-28 sierpień zawodnicy UKS Lipusz wybrali się na południe Polski, aby wziąć udział w Międzynarodowym Turnieju ,,Wrocław Handall Cup’’. Został on zorganizowany przez Agencję Sportową ,,Around The Sport’’ pod patronem EHF Europen Handball Federation, ZPRP Związek Piłki Ręcznej   w Polsce, Dzprp Dolnośląski Związek Piłki Ręcznej, AWF Wrocław oraz wielu instytucji wspierających tą imprezę. Warto też dodać ambasadorów Wrocław Handall Cup, którymi zostali już wielokrotnie reprezentantami Polski w piłce ręcznej: Sławomir Szmal oraz Karol Bielecki. Podczas tych pięciu dni rozgrywek 85 drużyn m.in.    z Polski, Niemiec i Czech rozegrało ponad 350 meczów w ośmiu kategoriach wiekowych, w ośmiu halach wrocławskich. 
            W kategorii, w której zawodnicy UKS Lipusz brali udział, to U12, zagrało w niej 9 zespołów, w tym dwa zespoły      z południowej granicy Polski tzn. z Czech. Turniej był podzielony na dwie fazy. W fazie l-grupowej zagrali systemem każdy z każdym. Lipusz uległ tylko zespołowi z Czech.
            Przedstawiam wyniki poszczególnych meczów:
            UKS Lipusz – Sambor Tczew 20:11
            Hazena Nachod – UKS Lipusz 12:9
            UKS Lipusz- MLKS Czarni-Granit Olecko 24:11
            UKS Lipusz- HCB Karvina 16:4
            UKS Lipusz- Motor Jelcz Oława 29:15
            UKS Orlik- Świebodzin – UKS Lipusz 12:36
            UKS SMS Wybicki Kielce – UKS Lipusz 6:37
            WKS Śląsk Wrocław – UKS Lipusz 15:28
            W fazie ll rozegrano mecze o miejsca. UKS Lipusz awansował do finału z drugiej pozycji. Ponownie zmierzyli się z czeskim zespołem Hazena Nachod. Poziom gry był wyrównany. Na początku meczu żadna z drużyn nie potrafiła wypracować sobie dużej przewagi. Bramki leciały za bramkami. Na 10 sekund przed końcem drugiej połowy Lipusz prowadził w meczu. Czesi grali do samego końca, nie poddawali się. Na sekundę przed końcem zawodnik drużyny przeciwnej oddał rzut na pustą bramkę (UKS Lipusz dostał karę, w wyniku czego, bramkarz zszedł z boiska) - na szczęście trafiła ona w poprzeczkę. Finał zakończył się wynikiem 16:15. Emocje były niesamowite, zarówno na boisku, jak i na trybunach. Odśpiewany został hymn Polski Mazurek Dąbrowskiego. Ogromne brawa dla  zawodników UKS Lipusz, opiekuna p. Roberta Klasy, jak i organizatorów, którzy zadbali o wszystko. 
            Skład drużyny UKS Lipusz:
            Marcin B. 
            Hubert C.
            Mateusz E.
            Aleksander G.
            Maksymilian K. O.
            Hubert K.
            Kacper K.
            Tymoteusz K.
            Kajetan K.
            Szymon Ł.
            Michał M.
            Stanisław R.
            Jakub W. 
            Maurycy Z.
            Nikodem Ż.
                                                                                      autorka tekstu: Klaudia Wałdoch

                                                                                      Szkolne Koło Dziennikarskie 

            fot. Robert Klasa

          • ,,Myślę, więc nie śmiecę"

          • To hasło przewodnie tegorocznej akcji Sprzątania Świata - Polska 2021. Nasza społeczność szkolna, jak co roku, przyłaczyła się do tego ważnego przedsięwzięcia.

            Tradycyjnie we wrześniu, już po raz 28 na terenie Polski, odbyła się akcja „SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2021",  prowadzona pod patronatem fundacji Nasza Ziemia.

            20.09 młodsi oraz starsi uczniowie zaopatrzeni w worki na śmieci i rękawice foliowe ochoczo powędrowali, by posprzatać swoją piękną wieś. 

            Celem podjętych działań było uświadomienie, jak ważne jest dbanie o środowisko oraz promowanie  nieśmiecenia. 

            Nad przebiegiem i organizacją akcji czuwało szkolne koło LOP. 
             

          • Spotkania z rodzicami

          • Zapraszamy!

            Przedstawiamy harmonogram spotkań z rodzicami: 
            27.09.2021 r.  – poniedziałek 
            Godzina 16:00 - klasy I a, b 
            Godzina 17:00 – klasa II a
                     - klasy V a, b 

            28.09.2021 r. – wtorek 
            Godzina 16:00 – klasy III a, b 
                     - klasy VII a, b 
            Godzina 17:00 – klasy IV a, b 
                      - klasy VII c, d 

            30.09.2021 r. – czwartek

            Godzina 16:00 – klasy VI a, II b 
            Godzina 17:00  - klasy VIII a, b, c  
            Godzina 16:00 – grupy 0A, 0B


             

          • Dzień Sportu na Orliku w Lipuszu

          • Na stu Orlikach we wszystkich szesnastu województwach ruszyła akcja "Dzień Sportu na Orliku 2021" wspołfinansowana przez Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Polską Agencję Antydopingową.

            Na naszym Orliku impreza odbyła się 15.09.2021. Udział w niej wzięło ponad 350 uczestników. Zajęcia rozpoczęły się od wspólnej rozgrzewki przy muzyce, później zespoły klasowe brały udział w przygotowanych konkurencjach sportowych – rzuty do kosza, rzuty do bramki, strzały do bramki i slalom unihokej.  Ostatnim punktem zmagań było przeciąganie liny. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe gadżety oraz słodką przekąskę. Organizatorami niecodziennego, sportowego wydarzenia byli Fundacja Orły Sportu oraz Zespół Szkół w Lipuszu.